DAN PLANETE ZEMLJE
Autor: Snježana Babić, 22. 4. 2024.

KAD SE MALE RUKE SLOŽE I MALIM KORACIMA

NAŠOJ PLANETI POMOĆI SE MOŽE!

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja kako bi se jačala svijest ljudi prema prirodnom okolišu. Različitim događanjima i akcijama nastoji se skrenuti pozornost ljudi na opasnost koja prijeti životu na Zemlji zbog porasta globalnog onečišćenja te ih potaknuti da osvijeste problem zagađenja okoliša.

Učenici 2.c i 2.d razreda, uz podršku i poticaj svojih učiteljica Dijane Digula i Snježane Babić, nizom aktivnosti obilježili su taj dan.

Pogledali su prezentaciju o planetima, njihovom smještaju i udaljenosti od Sunca. Naučili su da je Zemlja treći planet po redoslijedu udaljenosti od Sunca i najveći među unutarnjim planetima. Nakon toga su oslikavali Zemlju temperama radeći u paru.

Na satu Prirode i društva razgovarali su o prirodnom okolišu, njegovom zagađenju i kako to utječe na sav živi svijet. Zaključili su da i oni, iako mali, mogu pomoći našoj Zemlji tako da ugase svjetlo kad izlaze iz prostorije, zatvore vodu kada peru zube, plastične vrećice zamijene platnenim, umjesto papirnatih ručnika koriste platnene krpe, umjesto plastičnih čaša koriste staklene, otpad odlažu u predviđene kontejnere, posade biljke, jer one potiču pročišćavanje zraka… Nakon toga su predstavljali i svoje posađene biljke i opisivali njihov značaj za čovjeka.

Na satu Hrvatskog jezika u skupinama su po zadatcima prezentirali priču Pismo iz Zelengrada, Nevenke Videk.

Na kraju su prošetali školskim dvorištem i pokupili smeće za ljepši i čišći okoliš.

Snježana Babić