BIBLIOSAURUS REX U OŠ JELKOVEC
Autor: Ljiljana Studeni, 21. 11. 2014.

Dana 17. studenog 2014. u knjižnici OŠ Jelkovec postavljena je skulptura ,,Bibliosaurus rex'' ili ,,B-rex'' izrađena recikliranjem pakirnog papira preostalog od školskih udžbenika.

Više o skulpturi «B-rex» pročitajte pod «opširnije».

Skulptura prenosi ekološku poruku, stvara ugodno ozračje,  potiče maštu, a ime B-rex  može se tumačiti: B (eng. Be = budi) + rex ( lat. kralj) = Budi kralj.

Cilj je razviti kreativne potencijale učenika kroz  čitanje i igru kako bi se u medijskom i informacijskom okruženju osjećali zadovoljno i moćno poput kraljeva. Posebnost Bibliosaurusa rexa je njegova čarobna koža koja ispisuje imena pisaca, likova i naslove djela koje je pročitao vječito gladan novih znanja i otkrića.

Skulpturu i koncept  izradio je  prof. Karlo Vranješ, a oslikali su je učenici: Adis Hasanović, Andro Kozina, Antonijo Mitrović, Josip Jurčec, Ivan Čerkezović, Leonard Berishaj, Filip Tomada, Neven Tomada, Sandro Štibel. Izrada skulpture i njezino instaliranje pridonosi pozitvnom ozračju i koheziji OŠ Jelklovec. B-rex je maskota knjižnice i modela Bookberry (Vranješ, K. (2010) Predmetno označivanje literarnih djela u svrhu kreiranja optimiziranog modela za pretraživanje. Diplomski rad. Zadar: Sveučilište u Zadru) koji se testira kroz lektiru i propisane teme Knjižnično informacijskog programa (HNOS).

Knjižnica je srce škole i mjesto gdje se kreira  međupredmetna povezanost  obrazovnog  procesa, potiče na ostvarenje osobne sreće kroz učenje i igru, osigurava pristup znanju uz stjecanje stvaralačkog iskustva, promiču načela slobodnog mišljenja za uspješno i odgovorno sudjelovanje u građanskom demokratskom društvu.