U našoj školi predstavljena je Godišnja nagrada za novinarske radove koji promiču vrijednosti obrazovanja
Autor: Ljiljana Studeni, 20. 11. 2014.

Dana, 11.11.2014. održana je javna prezentacija projekta udruge Pragma uz nazočnost gostiju iz MZOS-a i Gradskog ureda za odgoj i obrazovanje, roditelja, učenika i djelatnika škole. U edukativnom programu sudjelovali su i članovi Medijske skupine nižih razreda naše škole.

Više o predstavljanju projekta pogledajte pod “opširnije”.

Hvala svim učenicima, roditeljima i djelatnicima koji su dali svoj doprinos u realiziaciji programa kao i uvaženim gostima koji su s velikim zanimanjem pratili program i mogli se uvjeriti da OŠ Jelkovec kroz izvannastavni rad i te kako ulaže u medijski odgoj i obrazovanje svojih učenika, te provodi edukaciju medijske kulture i medijskog opismenjavanja u vremenu u kojemu mediji oblikuju veći dio života svih nas.

Za mnoge učenike, roditelje i djelatnike koji su prošle školske godine sudjelovali u projektu dodjele Godišnje novinarske nagrade za obrazovanje, bilo je iznimno zanimljivo doživjeti povratnu informaciju o svemu što su učenici naučili radeći na projektu udruge Pragma.

Program je ipak najviše uzbuđenja donio mladim filmašima izvannastavne skupine Medijska kultura jer su imali zadatak u formi intervjua prezentirati ne samo što su naučili tijekom prošlogodišnjeg projekta, nego i pokazati što su naučili i što uče na izvannastavnoj aktivnosti koju vrijedno polaze. Podijelili su svoja iskustva o snimanju filmova, iznijeli svoj stav o kvaliteti medija danas kako ih oni vide i doživljavaju, a izvrsno odrađenim intervjuiranjem jedni drugih pokazali su i svoja novinarska umijeća. Tijekom programa vidjeli smo i njihov animirani film Zemlja zdravih jabuka koji možete pogledati ovdje.

Događaju su prisustvovale i novinarka Nove TV Josipa Pletikosić, te novinarka HRT-a Ivana Sučić, dobitnice prošlogodišnje nagrade za novinarski rad koji se istaknuo promicanjem vrijednosti obrazovanja. One su sa svima podijelile i neka svoja novinarska iskustva i razmišljanja o medijskoj kritičnosti i kvalitetnom novinarstvu.

O važnosti edukacije o medijima govorili su: ravnateljica naše škole Renata Flajhar, predstavnica Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Ana Kešina iz Uprave za standard, strategije i posebne programe, a sudjelovala je i predstavnica Grada Zagreba, Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i šport Helena Beus. U ime roditelja OŠ Jelkovec govorio je Stipe Jolić, član Vijeća roditelja.

Partner Pragme u dodjeli Nagrade, Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu čiji je predsjednik prof. dr. sc. Danijel Labaš, također se obratio skupu i istaknuo važnost “prijateljstva medija”, saveznika u afirmiranju vrijednosti obrazovanja.

Svoj osvrt o projektu napisala je i učenica 8.e razreda, Dorotea Rumenjak, članica Novinarske grupe viših razreda naše škole. Tekst kojim je pridonijela ovome projektu možete preuzeti iz priloga.

Događaj su fotografirali i snimali članovi Medijske skupine OŠ Jelkovec, učenici 4.a razreda - Filip Jurčić, Karlo Domazat, Vanesa Ravlić (fotografi) te Frane Bralić i Jan Mesić (snimatelji).

Forografije možete vidjeti u našoj foto-galeriji.

Ljiljana Studeni

Osvrt_ucenice_D._Rumenjak,_8.e.docx (111.58 KB)