Autor: Administrator , 15. 5. 2013.

Dana, 04.04.2013.god. unutar naše škole, a u sklopu projekta Udruge Civitas "Civitas, znanstvenici i mediji protiv nasilja", prisustvovali smo interaktivnom predavanju na temu "Stanice u krvi, njihov nastanak, razvoj, život.", "Geni - upravljači tog procesa"  te  "Važna znanstvena otkrića u svezi zdravlja"...

Osnovna škola Jelkovec ugostila je prof.dr.sc. Mariju Stefaniju Anticu kako bi nam nadopunila znanje o krvi i genima. Predavanje je trajalo dva školska sata. Prvi sat pričala je o stanicama u krvi (njihov nastanak, razvoj i život) i genima, dok je za vrijeme drugog sata pričala o važnim znanstvenima otkrićima u svezi zdravlja. Učenike je posebno fascinirao video o DNA molekuli. Predavanje se održalo 4.travnja, a već smo 23. travnja mi (Eko grupa i Mladi kemičari: Eva Jelavić, Petra Perković, Mihaela Beti, Iva Viduka i Rafaela Ivaniš) pod vodstvom profesorice kemije, Sanje Červeny i školske psihologinje, Mirne Drmić, posjetili Institut Ruđera Boškovića. Vrijeme je učenicima brzo prolazilo jer su vrlo zainteresirano sudjelovali u radionici u znanstvenom laboratoriju IRB-a gdje su obavili izolaciju RNA molekule iz banane. Nakon toga prof. dr. sc. Marija Stefanija Antica održala im je predavanje o svemu što su toga dana naučili. Druženje je završilo fotografiranjem i zahvalom.

Napisale: Antonija Karić, Rafaela Ivaniš, Helena Gajan i Lucija Solomun