Mali kulturnjaci u Etnografskom muzeju
Autor: Ljiljana Studeni, 4. 2. 2013.

Dana, 30. siječnja, 2013. god., u organizaciji učiteljice Ele Ivanišević koja vodi izvannastavnu skupinu Mali kulturnjaci, te u pratnji učiteljice Ljiljane Studeni, vesela je grupa učenika drugih razreda posjetila Etnografski muzej. Uživali su u izložbi Svijet igračaka te sudjelovali u zanimljivoj likovnoj radionici.

Izvannastavna skupina 2.c razreda Mali kulturnjaci ima iznimno vrijedan cilj – od najranije dobi usmjeriti učenike da svoje slobodno vrijeme provedu baveći se kvalitetnim kulturnim, edukativnim i zabavnim sadržajima, te razvijati njihov interes prema širokom spektru različite kulturne ponude koja ih svakodnevno okružuje u gradu u kojem žive.

U jednom od tih kulturnih pohoda gradom Zagrebom – obilasku izložbe Svijet igračaka u Etnografskom muzeju, Malim kulturnjacima pridružili su se i učenici 2.a i 2. b razreda. Vesela je skupina brojila pedest učenika, te smo ponosni da je interes djece i roditelja za ovakve sadržaje, bio tako izniman.

Na izložbi su imali priliku vidjeti igračke stare i preko stotinu godina koje su ručno izrađivali naši preci (uglavnom od drveta), i koje su bile jednako zanimljive, ako ne i zanimljivije, od onih kojima se djeca igraju danas. Igračke su bile s područja Hrvatske, ali i nekih drugih zemalja, primjerice iz Poljske.

Osim igračaka učenike je oduševio i dio stalne postave Etnografskog muzeja – narodne nošnje iz cijele naše domovine, ali i tradicionalna odjeća brojnih drugih svjetskih naroda. Vidjeli su tako odjeću Samuraja, bumerang, kostime afričkih plemena te mnoge druge zanimljive predmete koji su izmamljivali uzdahe oduševljenja.

Na kraju su se zabavili na likovnoj radionici gdje su u vodstvu ljubaznih zaposlenika naučili izrađivati igračku od papira.

Kada se uči uz igru i u neposrednoj stvarnosti, tada su i djeca vesela! Zato je zadovoljna skupina, tijekom povratka u školu vozeći se autobosom, iz sveg glasa pjevala pjesmice naučene na nastavi glabene kulture.

Djelić dobre atmosfere doživite uz fotografije u galeriji.