Projekt četvrtih razreda: Dan planeta Zemlje
Autor: Ljiljana Studeni, 28. 4. 2015.

U srijedu, 22. 4. 2015., u sklopu projekta četvrtih razreda s temom zaštite okoliša, Dan planeta Zemlje obilježen je integriranim nastavnim danom tijekom kojega su četvrtaši sudjelovali u brojnim poučnim i zabavnim aktivnostima.

Za više informacija o projektu, pregled fotografija i videa - kliknite na "opširije".

Učiteljice četvrtih razreda osmislile su i provele zanimljive aktivnosti vezane uz zaštitu planeta Zemlje te tako omogućile učenicima četvrtih razreda učenje na zabavan i drugačiji način. Cilj ovako osmišljene nastave bio je razvijanje svijesti o važnosti zaštite okoliša, poticanje na promišljanje o prirodnim resursima i obnovljivim izvorima energije, razvijanje odgovornosti prema prirodi i okolišu te promicanju aktivnosti koje doprinose kvalitetnijem životu svih stanovnika planeta.

Aktivnosti su se provodile u centrima (svaki centar vodila je jedna učiteljica), a tijekom nastavnoga dana svi su učenici prošli rad u svim centrima. Učenici su se izvrno snalazili i s veseljem prihvaćali zadatke u brojnim radionicama, radili su u skupinama i odlično surađivali u traženju zajedničkih rješenja.

U centru gdje su se provodile aktivnosti vezane uz nastavu hrvatskoga jezika skupine su izrađivale stripove prema književnim tekstovima na temu planeta Zemlje. U matematičkom centru podijeljeni u skupine Zemlja, Marsa, Jupiter i Sunce, rješavali su problemske zadatke vezane uz projektnu temu te tako na zanimljiv način ponovili sve četiri računske radnje.

U centru likovne kulture izrađivali su model planeta Zemlje - kaširali su balone, a zatim  salvetnom tehnikom izrađivali kontinente i oceane.

U centru prirode i društva skupine su istraživale što se sve može reckirati te koje sve opasnosti prijete budućim naraštajima ukoliko građani ne osvijeste problem onečišćenja prirode. Nakon istraživanja izrađivali su plakate s novim spoznajama te u obliku intervjua prezentrali dio naučenih sadržaja. Intervju između novinara i planeta Zemlje snimio je Jan Mesić, učenik 4.a razreda koji polazi medijsku grupu, od kojega je složen kratki video (u prilogu).

U centru glazbene kulture i tjelesnog odgoja  učenici su uživali u plesu pjevajući pjesmu "Planeta Zemlja"  te se tako odlično zabavili i dobro razgibali.

Svi radovi bit će izloženi na panou u holu škole.

Video možete pogledati OVDJE.

U fotogaleriji pogledajte fotgrafije s integriranoga dana.

“Zemlju nismo naslijedili od svojih predaka, nego smo je posudili od svojih potomaka.”