Sudjelovanje OŠ Jelkovec u dodjeli Godišnje novinarske nagrade za obrazovanje
Autor: Ljiljana Studeni, 9. 3. 2014.

Da se zajedničkim angažmanom može doprinijeti kvalitetnijem i boljem društvu i biti aktivnim građanima koji doprinose u važnim društvenim procesima te kvalitenijem obrazovanju, dokazali su učenici, roditelji i učitelji naše škole koji su uspješno priveli kraju projekt Udruge Pragma pod pokroviteljstvom MZOS uz tehničku podršku CARneta i partnerstvo Hrvatskog filmskog saveza.

Dva vrijedna cilja ovoga projekta više su  nego značajni za proces približavanja kvalitetnoj školi koja teži suvremenoj nastavi: razvijanje medijskog opismenjavanja djece i mladih te zajednička suradnja roditelja, djece, obrazovnih ustanova i neprofitnih organizacija.

Projekt je bio usmjeren na odabir jednog od devet novinarskih radova koji doprinose jačanju zajedničkih vrijednosti u socijalnom i obrazovnom području.

Realizirali smo vrijedne radionice i predavanja s učenicima trećih razreda te izvannastavnim skupinama: lutkarskom, medijskom, malim kulturnjacima, dramsko-recitatorskom, a pridružili su se i učenici viših razreda iz novinarske skupine. Bavili smo se utjecajem medija, promišljanju o kvaliteti sadržaja i medijskoj manipulaciji, razgovarali o konkretnim primjerima onoga što dolazi u javni prostor, slušali i gledali dobre primjere medijskog izvještavanja.

Učenici su trebali iznijeti svoja razmišljanja o kvaliteti onoga što gledaju, slušaju i čitaju u javnim medijima, dati svoj osvrt na trenutno stanje stvari kakvim ga oni vide, izraziti kritiku s argumentima i primjerima - na plakatu, pisanjem pisma medijima, i sl. U tome su bili više nego uspješni!

U projektu su sudjelovali i učitelji te Vijeće roditelja, kojima ovom prilikom zahvaljujemo na uistinu dobrim komentarima i odazivu.

Naša škola je nakon niza aktivnosti glasala za rad “Izazovi učiteljskog poziva”, ali mnogi se učenici izjasnili vrlo pozitivno i o novinarskom radu “Škola prijateljstva” koji govori o jednoj velikogoričkoj školi u koju je uključeno šezdesetak djece s posebnim potrebama i koja je dobar primjer i uzor uspješne inkluzije.

Udruga Pragma poziva učenike, roditelje i učitelje naše škole da sudjeluju na svečanoj dodjeli nagrade, 14. ožujka 2014.g. od 12 sati, u prostoru kina Tuškanac. Stoga pozivamo sve zainteresirane da se prijave ukoliko žele uveličati završnicu ovog vrijednog projekta.

Prijave – putem obrasca koji ćete naći na stranicama Udruge Pragma. Kliknite ovdje.